DUHA V NAŠEM JÍDELNÍČKU

0

Posted by Lucasinka | Posted in Stravování | Posted on 13-09-2021

Všichni víme, že jíst ovoce a zeleninu je pro naše tělo dobré. I přesto je zdravé stravování pro většinu lidí stále problematické. Ať už je to kvůli pracovnímu vytížení, rychlému životnímu stylu, neustálému spěcháním za “něčím” nebo prostě jen z pohodlnosti. Ale vytváření a udržování zdravých stravovacích návyků je velice důležité, pokud chceme být zdraví a žít plnohodnotný život. “Studie ukazují, že konzumace různých druhů ovoce a zeleniny posiluje váš imunitní systém,” říka například Kathy Stanislawski, registrovaná dietoložka. Jíst ovoce a zeleninu dodá vašemu talíři texturu a přitažlivost, naplní vás vlákninou pro zdravý trávící systém a přitom obsahuje málo kalorií. Jsou také bohaté na vitamíny a minerály. Různé barvy ovoce a zeleniny mají specifické zdravotní vyhody. Jejich zahrnutím na talíři se můžete ujistit, že získáte živiny bojující s nemocí, které potřebujete, aby vaše tělo fungovalo co nejlépe.

ČERVENÁ

Ovoce a zelenina bohaté na červenou barvu obsahují antioxidanty lykopen a kyselinu ellagovou. Antioxidanty pomáhají chránit buňky vašeho těla před volnými radikály, které hrají roli ve vývoji srdečních chorob, cukrovky a dokonce I rakoviny. Rajčata, červená paprika, červená jablka, třešně a jahody jsou jen hrstkou potravin, které můžete jíst, abyste získali výhody v boji proti chorobám.

ORANŽOVÁ

Všichni potřebujeme vitamin C. K tomu přidejte karotenoidy včetně beta-karotenu. Vaše tělo přeměňuje beta-karoten na vitamín A, který podporuje zdravý zrak. Oranžová je také barvou mnoha citrusových plodů, které mohou pomoci zvýšit průtok krve a snížit riziko mrtvice. A nezapomeňte si dopřát dýní, sladké brambory nebo mrkev. Tyto výhody najdete I v broskvích, meruňkách, melounu a také v pomerančích.

ŽLUTÁ

Jíst žlutě zbarvenou zeleninu a ovoce vám přináší mnoho stejných výhod, jako když jíte potraviny spadající do Oranžové – vitamín C a karotenoidy. Rozjasněte svůj talíř třeba žlutou paprikou, ananasem nebo citrony.

ZELENÁ

Ke každému se snad dostalo, že zelená listová zelenina je pro nás důležitá. Je to proto, že listová zelenina je prostě nejzdravější potravina. Přínosů je spousta. Mají vitamín K, který je nezbytný pro zdravé kosti a krev. Jsou plné antioxidantů a folátů. Kadeřávek má například spoustu vápníku. Brokolice posiluje imunitní systém a pomáhá blokovat vznik rakoviny. Mezi další zelenou zeleninu nebo ovoce patří třeba okurky, špenát, hroznové víno nebo avokádo.

MODRÁ

Chcete přirozeně snížit krevní tlak? Pak začněte jíst více modře zbarvené zeleniny či ovoce. Pokud sníte hrst borůvek, pomůžete zpomalit stárnutí.Mezi další modře zbarvené ovoce patří třeba ostružiny. Někdo by je možná zařadil do kategorie fialová, ale to je omyl. Stejně jako třeba kukuřice nebo brambory. I ty jsou zahrnovány do kategorie Modrá.

FIALOVÁ

Tato barva je na dně duhy, ale to neznamená, že jsou méně důležité. Fialové ovoce a zelenina sdílejí podobné výhody jako modře zbarvená jídla. Obě skupiny obsahují antokyany, což jsou silné antioxidanty, které pomáhají chránit naše buňky před poškozením a stejně jako jejich červeně zbarvení přátelé. Pomáhají snižovat riziko rakoviny, mrtvice a také srdeční choroby. Švestky, hrozny jsou některé fialově zbarvené ovoce. Ze zeleniny lze jmenovat třeba červené (fialové) zelí nebo lilek.

Comments are closed.