MY A VÁNOCE

0

Posted by Lucasinka | Posted in BLOG | Posted on 02-12-2020

Dnes jsem se rozhodla s Vámi sdílet to, jak to máme s Vánocema. Kolik dárku si dáváme, co pravidelně děláme, co jíme, jak trávíme Adventní víkendy, jaké jsou Vánoce v Anglii…to vše najdete v dnešním článku. Tak jdeme na to!

Vánoce jsem milovala jako dítě, nesnášela jako dospívající, měla ráda v dospělosti a opět miluju jako máma dvou dětí. Protože žijeme v Anglii, dlouho jsme přemýšleli, jak je pojmout, když britské tradice jsou jiné než české nebo jak dětem „představit“ Ježíška. Nakonec jsme se rozhodli je i nadále dělat po česku s tím, že pár věcí jsme si přizpůsobili a prostě si to děláme tak nějak po svém.

Ve Velké Británii nosí dárky 25.prosince ráno Father Christmas (i když i toho každý rok víc a víc válcuje Santa Claus, bohužel). Jak tedy vysvětlit dětem, že nám dárky nosí Ježíšek a až do Anglie? Když se děti začali vyptávat, tak ze mě bez rozmyslu vypadlo první, co mě napadlo. A doteď se mi to líbí a tak jim to každý rok opakuji. Pro nás jsou prostě Ježíšek, Father Christmas, Santa Clause a dokonce i Děda Mráz bratři :D Protože dokázal by jeden z nich obdarovat všechny lidi na celém světě? Navíc je logické, že nosí dárky jen a pouze dětem. Dospělí si dárky dávají sami, protože kdo by chtěl přidělávat starosti a práci někomu tak zaneprázděnému? Musím se přiznat, že pro mě Ježíšek nikdy nebylo žádné miminko. Už jaké dítě jsem si ho představovala jako milého, přátelského, usměvavého ježka, který nosí dárky na bodlinkách. Tuhle představu miluju doted a podávám ji tak i dětem. Proč? Protože nejsme věřící a v Británii je ve školách náboženství až až. Dlouho jsem si myslela, že jsem sama, kdo si takto představuje tu kouzelnou bytost, co nám rok co rok nosila dárky. Když jsem potkala svého partnera a přišla na to řeč, byl pro mě naprostý šok, když byla jeho odpověď naprosto stejná jako moje. No prostě znamení, že?

Na první adventní neděli zdobíme dům/byt, s dětma děláme věnec, rozvěsíme a rozmístíme světýlka, vyzdobíme okolí domečku a také si s dětma dáváme adventní kalendáře. S dcerou milujeme čajové advenťáky, syn zůstává věrný čokoládovému. Partner na tohle moc není a tak ho z této tradice prostě vynecháváme :) V Británii se na první adventní neděli zdobí i stromečky, ale to se nám oběma zdá hodně přehnané. Mít stromeček měsíc před Vánocema? To přeci úplně zkazí takové to nedočkavé a kouzelné těšení se.

Na druhou adventní neděli pečeme cukroví a také vyrábíme jedlé ozdoby pro zvířátka. U nás cukroví není moc oblíbené a třeba partner jí jen linecké a ještě jen po málu. Takže většinou upeču jeden, dva druhy (většinou českou klasiku – linecké a rohlíčky) a pár dní před Vánocema děláme dva, tři druhy nepečeného zdravějšího cukroví plného sušeného ovoce a oříšků nebo semínek. Také píšeme a připravujeme Vánoční přání, která hned po víkendu posílám nejen přátelům zde v Anglii, ale hlavně rodině do Čech. Miluju to, jak si tady v Británii lidi posílají přáníčka a to nejen k Vánocům, ale i Velikonocům, narozeninám, narození dítěte atd. Ano, napsat textovku je fajn, ale přáníčko je pro mě prostě takové osobnější. Přáníčka, co dostáváme si vystavujeme na poličku a doplňuje to tak naši Vánoční výzdobu.

Třetí adventní víkend většinou trávíme venku. Zajdeme do zdejšího útulku pro zvířátka, kam jim přineseme nějaké dobroty a nakrmíme je. Za odměnu nás nechají se s níma pomazlit, podrbat je za ušima a prostě s nima strávit čas. Když se setmí, vyrážíme na procházku po naše okolí a koukáme na ozdobené domečky a obchody. A druhý den většinou děláme to, co chtějí děti…takže jen koukáme na pohádky nebo nějaké vánoční filmy, doděláváme jedlé ozdoby pro ptáčky. Když je venku hezké počasí, vyrazíme na nějakou procházku do lesa nebo parku.

Čtvrtou adventní neděli stavíme a zdobíme stromeček, koukáme na pohádky a prostě si jen tak užíváme tu kouzelnou předvánoční atmosféru. Já většinou doděláváme nepečené cukroví a to již upečené slepuji a zdobím.

Dny mezi čtvrtou advetní nedělí a Vánocema se snažíme trávit venku. Když nám to počasí dovolí, chodíme do lesa a zdobíme stromy jedlýma ozdobama pro ptáčky, věšíme na ně i jablíčka nebo mrkve pro divoká zvířátka, co v lesech žijí, u stromů necháváme oříšky a buráky pro veverky.


Štědrý den začínáme tradičně domácí vánočkou a kakaem nebo horkou čokoládou. K obědu vždy vařím čočkovou polévku a na stole je celý den k dispozici cukroví. K večeři je u nás tradiční bramborový salát a většinou kupuju již před pečené ne-rybí prsty, filety a nugetky. Máme jednu oblíbenou značku, která je sice trochu dražší, ale jednou za rok?

Po večeři už na děti čekají tři, ano „jen“ tři, dárečky. Máme totiž pravidlo tří dárků pro každého, protože nechceme, aby pro děti byli Vánoce jen o dárcích. Vánoce přeci mají být o tom, že je rodina spolu, tráví spolu čas, dělají věci společně, i kdyby to bylo jen koukání se na pohádky. A také je to pro nás čas, kdy se snažíme vídat s kamarády, přáteli, zavolat do Čech rodině…Nikdy jsem neměla ráda tuny a tuny dárků pod stromečkem, které děti ani nevyužijí.


Bohužel mi přijde, že hlavně v posledních letech se vytrácí to Vánoční kouzlo. Vánoční hudba v obchodech hraje už od půlky října, lidé se přebíhají v tom, kdo komu dá větší a dražší dárek a Vánoční svátky se stávají spíše svátky obžérství. Přitom bychom se měli zastavit, uvědomit si, že smyslem Vánoc není jen neustálé uklízení, obdarovávání se a honba za dárky. Jsem si jistá, že naši předci si se hodně divili, jak se v moderním pojetí Vánoc vytratila symbolika, tajmenství, adventní očekávání, tradice a pověry. Víte třeba, proč by adventní věnec měl byl ve tvaru kruhu? Nebo co bylo typickým symbolem českých Vánoc? Lije nkdo z vás olovo nebo háže botou? V příštím článku se Vám budu snažit nějaké tyto klasické symboly a tradice Vánoc přiblížit….


Comments are closed.