JABLEČNÉ „MÁSLO“ A JABLEČNÉ PYRÉ

0

Posted by Lucasinka | Posted in Domácí výroba | Posted on 24-09-2020

Nedávno jsme se přestěhovali do vlastního domečku a máme obrovské štěstí i na sousedy. Ty mají na zahradě jabloně a protože sami neví, co s úrodou jablek dělat, pro ji nechávají jen tak. To mi nedalo a o jablíčka jsem si řekla. Mám stále dětský bazének plný jablek, které čekají na zpracování, ale víc jak půlku už jsem zpracovala do úžasného jablečného „másla“ a pyré. Pyré budu používat přes zimu na pečení a „másla“ se dají přidat do ovesné kaše, jogurtu, jako pomazánka na palačinky nebo při pečení sladkostí. Zatím mám dvě varianty,ale chystám se na další. Recepty jsou zcela bez curku a protože se vaří v pomalém hrnci, ovoce si zachová více vitaminů než kdybychom jej vařili!


JABLEČNÉ „MÁSLO“

Budete potřebovat

1500-1700g oloupaných a pokrájených jablek, 200g vypeckovaných datlí, 4 lžíce citronové šťávy, 1/2 hrnku vody

na dochucení: 2 lžičky skořice + 1 lžička mletého hřebíčku NEBO 40g čerstvého zázvoru NEBO 3 lžičky libovolného koření nebo směsi koření

Postup

Jablka nasypeme do pomalého hrnce, přisypeme pokrájené datle, zvolené koření, přilijeme citronovou šťávu a vodu. Pomalý hrnec zavřeme a nastavíme na dobu varu 6 hodin. Poté upustíme páru, otevřeme a směs rozmixujeme dohladka. Horkou směsí plníme připravené sterilizované sklenice, uzavřeme těsně víčkem a obrátíme vzhůru nohama. Necháme zcela vychladnout při pokojové teplotě (nejlépe přes noc).

NA JABLEČNÉ PYRÉ

Budete potřebovat

1500-1700g oloupaných a pokrájených jablek, 4 lžíce citronové šťávy

Postupujeme stejně jako u jablečného „másla“

Pozn. Uvedené množství je cca na 6 sklenic o objemu 340ml.


Comments are closed.