MELOUNY – OSVĚŽÍ A SKVĚLE CHUTNAJÍ

0

Posted by Lucasinka | Posted in Zelenina | Posted on 28-07-2011

Blíží se období horkých letních dnů a v tomto období nás skvěle osvěží melouny. Navíc obsahují cenné látky a jejich konzumuce je i velmi zdravá. Meloun je vlastně tykvová zelenina, se kterou ovšem zacházíme jako s ovocem. Svůj název získala a řečtiny, kde znamená „velké jablko“. Ovšem původ melounů sahá až do jižní Afriky a odsud se dostal přes Orient az k nám do Evropy. V současné době se nejvíce pěstují především v zemích jako je Řecko, Španělsko, Turecko a ostatní země kolem Středozemního moře.

Melouny jsou velmi zdravé a obsahují velké množství minerálů a vitamínů a to především vitamín C. Dužina obsahuje četné biolátky a beta-karoten, který se přeměňuje na vitamin A a tím stimuluje lidské geny a také inteligenci. Navíc karoten váže volné radikály v těle a podporuje obnovu a regeneraci tělesných buňěk. Také chrání sliznice a imunitní systém. Pokud jej kombinujeme s vitamínem C, dokáže posílit tkáně a má vliv na vývoj zdravé pokožky. Je známo (ovšem né prokázáno), že osoby, které konzumují melouny méně často onemocní rakovinou či srdečními chorobami. Melouny obsahují vysoký podíl vitamínu B6, který napomáhá zpracování bílkovin v těle. Dále i vitamín B3, který je potřebný pro dýchání buněk a kyselinu listovou. Obsahují také minerální látky a to především železo, který má vliv na mozek a nervy, mangan, který má vliv na sexuální výkonnosti a sodík. Protože obsahují více vody, jsou velmi močopudné a mají skvělý vliv na nejrůznější poruchy ledvin či močového ústrojí.

Zralost melounů lze poznat nejen hmatem, ale i sluchem. Vezmeme meloun mezi dlaně a stlačíme ho. Zralé melouny vydávají vrzavý zvuk. Pokud na meloun ještě poklepeme a vydává dutý zvuk, měl by meloun být v tom nejlepším stavu.

Všechny typy melounů je nejvhodnější konzumovat mírně vychlazené. Můžeme ho jíst samotný a nebo ho můžeme přidat do nejrůznějších ovocných či zeleninových salátů a náplní. Meloun se dá kombinovat s čerstvou mátou nebo se sýrem či syrovou zeleninou. Semena jsou výborným zdrojem vlákniny a pokud je nemáte rádi přímo v melounu, je možné je opražit se solí a podávat jako chuťovku.

V současné době je na našich trzích k dispozici hned několik druhů melounů a proto si ty známé i méně známé odrůdy trochu přestavíme.

Charentainský meloun

Tato odrůda má kulovitý tvar, který je lehce zploštělý na obou koncích stopký a květu. Váží zhruba jeden až dva kilogramy a jeho kůrá je hladká, světlezelená s tmavšími podélnými pruhy. Dužina je sladká, aromatická a chutí se přirovnává k ananasu či papaye. Má intenzivní a dráždivou vůni a barva je tmavě meruňková. Z této zajímavé dužiny je možné připravit pyré, použít jej k přípravě zmrzliny nebo do v kombinaci s jiným ovocem jako lahodný a osvěžující dezert. Nevýhodou těchto melounů je však mimořádná choulostivost a nesnášenlivost pro dlouhé skladování a dalekou přepravu.

Galia meloun

Tento meloun je již o něco známější a je jednou z variant síťovaných. Jeho kůra je žlutavá se zelenavým nádechem a jemným žilkováním u stopky a květu. Dužina se podobá medovému melounu a je nazelenalá až bílá. Chutí i celým svým rázem připomíná nektarinky a když jej podáme mírně vychlazený, lehce se rozplyne na jazyku. Dobře vyzrálé plody jsou velmi šťavnaté a pokud koupíme ne zcela vyzrálý plod, můžeme jej nechat několik dní při pokojové teplotě dozrát.

Medový meloun

Jeho tvar může připomínat fotbalový míč a kůra má zářivě žlutou barvu. Povrch může být zcela hladký, žebrovaný nebo zbrázněný. Některé plody, především ty, které pocházejí z Izraele, Jižní Ameriky či Afriky, jsou však skoro bílé se zelenavým nádechem. Dužina má velice sladkou a aromatickou chuť a je zbarvena do jemné zelené barvy. Používá se především jako předkrm a jeho vlastní chuť lze zdůraznit čerstvě mletým pepřem. Ovšem můžeme si připravit i úzasnou studenou polévku – stačí jen rozmixovat dužinu a naředit bílým vínem.

Kantalupský meloun

Tato odrůda melounů má poměrně malé plody, které váží kolem jednoho kilogramu. Vyznačují se kůrou, která je  poseta výrazně síťovitovou kresbou. Jeho chuť je výrazně sladká a může připomínat mango. Můžeme jej použít k přípravě zmrzliny či sorbetu, ale nejchutnější je bez dalších úprav.

Tendral

Tento typ melounů je příbuzný Medovému a plody jsou podbné rugbyovému míči. Má tmavozelenou podélně zbrázděnou pevnou kůru, která plod skvěle chrání před možným vyschnutím. Váží jeden az dva kilogramy a lze jej i několik dní skladovat. Jeho tužší dužina má máslovou barvu a chuťově se velmi podobá medovému melounu, ovšem skoro vůbec nevoní.

Vauclusijský meloun

Jedná se ovou variantu kantalupského melounu, který vyšlechtili v jihofrancouzském kraji Vaucluse. Od jiných druhů se liší delší dobou skladovatelnosti a je—li uložen v chladírně, nevykazuje ani po dvanáctidenním skladování žádné vnitřní ani vnější změny a delší skladování nijakn nepůsobí ani na chuťových vlastnostech. Plod kryje hladká světlezelená kůra s podélnými tmavými žebry. Po rozkrojení má meloun oranžovou barvu a vyznačuje se vysokou cukernatostí.

Vodní meloun

Tento druh melounů je u nás nejznámější. Jeho plody jsou kulovité a u některých odrůd mírně protáhlé. Jeho kůra je tlustá, hladká a má tmavě modrozelenou nebo žlutozelenou barvu s nepravidelnými podélnými proužky. Dorůstají až 15 kilogramů, ovšem nejvhodnější váha je do 5 kil. Dužina je křehká, svěží s nepříliš sladkou chutí a nepatrným aroma. Má jasně červenou barvu, ale může se stát, že dužina může mít světležlutou až bílou barvu. Semena jsou černě zbarvená. Obsahuje až 91% vody díky čemuž snadno zahání žízeň. Sto gramů dužiny obsahuje jen mezi 19-33 kcal. Tento meloun se hodí jako dezert, ale i jako předkrm.

Write a comment

You must be logged in to post a comment.