PRŮVODCE VITAMINY – VITAMINY ROZPUSTNÉ V TUCÍCH

0

Posted by Lucasinka | Posted in Stravování | Posted on 04-01-2011

A (retinol) – je důležitý pro růst, některé hormony a imunitní systém, ale také pro kvalitu zraku, kůže a sliznic. Nachází se pouze v živočišnych produktech. V rostlinné stravě je obsažen betakaroten, který se v našem těle přemění na vitamin A. Nedostatek tohoto vitaminu se může projevit šeroslepostí, vyschlou a zrohovatělou pokožkou a poruchami zraku. Předávkování tímto vitaminek může způsobit nevolnost, padání vlasů a bolesti hlavy. Vitamin A je citlivý na světlo, vzduch a vysoké teploty. Vitamin A je obsažen v mléku a mléčných výrobcích a ve vitaminy obohaceném margarínu. Na betakaroten je bohatá veškerá žlutě, červeně, oranžově a zeleně zbarvená zelenina a ovoce (např. mrkev, paprika, mango, broskve, kopřivy, hlávkové zelí…)

D (kalciferol) – je nutný pro přeměnu vápníku a fosforu v organismu a pro výstavbu kostí a zubů. Mezi časté příznaky nedostatku vitaminu v těle patří podráždění pokožky, nechutenství a křeče. Dlouhodobý nedostatek způsobuje křivici u dětí a u dospělých řídnutí kostí. Tento vitamin si tělo vytváří působením slunečních paprsků na tuky v pokožce. Předávkování může snížit chuť k jídlu a schopnost ukládání vápníku ve tkáních a orgánech. Vitamin D je bosažen pouze v živočišné stravě a to v mléce, mléčných výrobcích a ve vitaminy obohaceném margarínu.

E (tokoferol) – posiluje stěny kapilár, zlepšuje krevní oběh a snižuje výskyt krevních sraženin. Tento vitamin se znehodnocuje při mrazu a při delším skladování. Je obsažen v rostlinných olejích, pšeničných klíčcích, soje, sušených meruňkách, ovesných vločkách, ale takév  mandlích, semenech a zelených listech jako je špenát či kapusta. Najdeme ho takév  brokolici, hrachu a fazolích.

K – je velice důležitý pro srážlivost krve a pro využití minerálů na výstavbu kostí a pro mozkové buňky. Dostatečné množství za normálních okolností vyrobí střevní bakterie, ale pokud někdo trpí dlouhodobým průjmem či se léčí antibiotiky, je potřeba tento vitamin tělu dodat. Najdeme jej v květáku, brokolici, růžičkové kapustě, špenátu a také v bílém zelí.

Tiamin (B1) – je důležitý pro přeměnu sacharidů v těle, pro funkci mozku a nervového systému. Nedostatek vitaminu se projevuje únavou, zhoršenou schopností koncentrace, nervozitou, podrážděností, nechutenstvím, zácpou a poruchami trávení. Dlouhodobý nedostatek způsobuje nervové onemocnění. Tento vitamin najdeme v potrevinářských kvasnicích, v celozrnných produktech, pšeničných klíčcích, ale je také obsažen v ořechách, fazolích a hrachu. Vitamin je citlivý na kyslík a přehřátí a často uniká z vařící vody. Také jej znehodnocuje kypřící prášek na pečení a bikarbonát. Tento vitamin by měl být dodáván především při zvýšeném stresu, horečce, infekčních onemocnění a také u lidí, kteří holdují alkoholu a kouření.

Riboflavin (B2) – je důležitý pro spalování tuků, sacharidů a bílkovin v těle a také pro výrobu energie. Jeho nedostatek se projevuje popraskáním úst, poruchami zraku (např. přecitlivělost na světlo) a červenofialovým zabarvením rtů a jazyka. Potřeba tohoto vitaminu vzrůstá při častém požívání alkoholu, kouření, při užívání antikoncepce, ale také při horčce a stresu. Riboflavin je obsažen především v kvasnicích, mléku, tvarohu, celozrnných produktech, pšeničných klíčcích, otrubách, hrachu a fazolích.

Niacin – přispívá k dokonalému fungování nervového systému, zažívacího traktu a zdravé pokožce. Jeho nedostatek se projevuje nespavostí, nechutenstvím a podrážděností. Později se objevují nervové poruchy v podobě vážných depresí a chronický nedostatek způsobuje dnu. Potřeba niacinu vzniká při stresu, horečce a infekčních onemocněních. Tělu můžeme niacin dodat potravinářskými kvasnicemi, hrachem, fazolemi, mlékem, celozrnnými produkty a pšeničnými otrubami. Strava bohatá na bílkoviny pokrývá i naši potřebu niacinu, jelikož aminokyselina tryptofan se v lidském těle přeměňuje na niacin.

Kyselina pantotenová – vitamin důležitý pro přeměnu tuků, který si střevní bakterie dovedou vyrobit a je zastoupen v nejrůznějších potravinách.

Zdroj: Vegetariánská kuchařka

Write a comment

You must be logged in to post a comment.