KDOULE – ZVLÁŠTNĚ VYPADAJÍCÍ OVOCE

0

Posted by Lucasinka | Posted in Ovoce | Posted on 06-11-2010

Název kdoule vzniklo podle starověkého řeckého města Kydon, odkud se toto ovoce dováželo. Plody byly symbolem zdraví, lásky a plodnosti. Původně kdoule ovšem pochází z oblasti střední Asie, kde se využívala v kosmetice a léčitelství a to především pro ošetření proleženin, proti průjmům a krvácení.

Kdoule jsou žluté plody, které vypadají trochu jako jablka, trochu jako hruška.  Roste na nízkém stromě či keři, který se nazývá kdouloň obecná. Kvete velkými bílými nčbo růžovými květy a listy jsou ze spodní strany pokryty chloupky. Plody kdouloně obecné dozrávají na podzim a za syrova jsou takřka nepoživatelné. Jsou velmi tvrdé a chutnají suše až drsne a velice špatně se polykají. Mají však velmi výrazné aroma, které se využije především v různých zavařeninách, marmeládách nebo kompotech. Z kdoulí lse dělat také víno a mošt, ovšem v dnešní době již tato výroba není zcela obvyklá.

Semena kdoulí obsahují slizové látky, které jsou přidávány do kloktadel a různých léčiv. Mimo slizu obsahují kdoule pektin, různé kyseliny, cukry, třísloviny a z vitaminu především B a C. Z minerálních látek jsou to především draslík, vápník, železo, měď, fosfor a zinek.

V dnešní době se plody kdoulí krájejí na velice slabé plátky a suší se. Ze sušených nebo vařených kdoulí se dělají kompoty, želé, různé sladké či slané rosoly a marmelády. Kdoule totiž dávají pokrmům jedinečnou chuť a vůni. Pokud necháme šťávu z kdoulí nakvasit, můžeme vyrobit také vynikající kdoulový likér. Kdoulová pasta, která se nazývá „kdoulový sýr“ byla v minulosti oblíbenou pochoutkou. Výroba této speciality není nijak složitá. Kdoule necháme rozvařit a smícháme je s cukrem a kyselinou citronovou. Pak dochutíme kandovaným ovocem nebo ořechy. Ještě snadnější je výroba kdoulového rosolu, na které je potřeba jedna zralá kdoule, jedno jablko a půl hrnku cukru. Ovoce se oloupe, rozvaří, prolisuje a vaří do zrosolovatění. Pokud chceme chuť želé obzvláštnit, můžeme přidat také badyán.

Kdoule také odpuzují hmyz a proto ji v dávných dobách dávali do spíže, do sklepa nebo na verandy. Na kdoule si netroufnou ani moli, takže je můžeme dát i do šatních skříní. Navíc domácnost provoní svou jedinečnou a svěží vůní. Nejlepší dobou pro kdoule je od září do prosince, kde je jejich chuť, vůně a aroma nejvýraznější.

Write a comment

You must be logged in to post a comment.