JEDLÉ KAŠTANY – VOŇAVÁ DOBROTA

0

Posted by Lucasinka | Posted in Ostatní | Posted on 14-11-2010

Využití kaštanů v kuchyni má mnoha letou tradici. Již před mnoha tisíci lety si na nich pochutnávali pralidé. Do Evropy se kaštany dostaly z Malé Asie a v antických kronikách se traduje, že právě díky tomuto plodu přežila vyhladovělá řecká armáda tažení do Asie ve 4.století před naším letopočtem. V Čechách se kaštany začaly pěstovat až ve 13.století a jedlá varianta si velice rychle získala své příznivce. Plody se totiž snadno uskladňují a tak měly kaštany pro nejchudší obyvatele v omezeném zimním jídelníčku své důležité místo.


Kaštany však rozhodně nejsou jídlem pouze pro chudé. Jejich výbornou nasládlou chuť si oblíbili především Francouzi, kteří si nevystačí pouze s praženými kaštany, ale z rozemletých plodů vyrábějí pyré, omáčky či polévky. Ve Francii má kaštan své  nezastupitelné místo také v cukrářství, kde je velice oblíbená kaštanová mouka, která je součástí legendárního nugátu Marron Glacé.

Jedlé kaštany jsou velice zdravé a protože neobsahují žádnou fruktózu ani glukózu, jsou vhodnou pochoutkou také pro diabetiky. Stejně tak jsou vhodné pro bezlepkovou dietu. Za zmínku také stojí skvělé účinky jedlých kaštanů na žaludek, žíly, mozek, srdce a dokonce i revma. Obsahují minimum tuku, ale dost velké množství škrobu. Jsou také zásobárnou minerálních látek a to zejména sodíku, hořčíku, vápníku, železa, draslíku, fosforu a chloru. Ve značném množství jsou zastoupeny také vitamin C a E, karoteny a vitaminy B1, B2a B6. Báby kořenářky dříve využívaly jedlé kaštany jako osvědčený prostředek proti kašli. Látky, které jsou v kaštanech obsaženy, navíc mohou pomoci při poruchách krvetvorby, respiračních, jaterních a kardiovaskulárních onemocněních. Pokud někdo bojuje s nadváhou a i přesto rád mlsá oříšky, může jejich mlsání nahradit právě jedlými kaštany. Obsahují sice poměrně hodně cukru, ale téměř žádný tuk. Zatímco hrst kešu oříšků má v sobě přibližně 15 gramů tuku, stejně množství kaštanů obsahuje pouze 1 gram tuku.

V obchodech s delikatesami se občas dá narazit na mražené loupané italské kaštany nebo na francouzské kaštanové konzervy. Ty mívají nasládlou či kořenitou příchuť. Při výběru nekonzervovaných kaštanů je potřeba si dát pozor, aby byly vybírány pouze čerstvé lesklé plody bez děr. Ty nejlepší kousky by měly být v poměru ke své velikosti relativně těžké a pokud kaštanem zatřesete, neměl by být slyšet dutý zvuk. Při nákupu je tedy potřeba kaštany dobře prohlédnout, aby nebyly plesnivé. Koupené jedlé kaštany rozložte v teplé místnosti, protože před uskladněním musí dobře oschnout. Když zcela vyschnou, můžete je nasypat třeba do zavařovacích sklenic a prosipat je vrstvou jemného písku. Takto uchované vydrží v chladnější místnosti i půl roku. Pokud však máte na kaštany chuť dříve, postačí je dát do lednice, kde vydrží zhruba jeden měsíc.

Sychravé a mrazivé počasí je typické pro vůni pečených kaštanů linoucí se z trhů. Tuto dobrotu si můžeme připravit i doma. Příprava není nijak složitá. Kaštany důkladně omyjeme a jejich plochou stranu nařízneme do písmene X. Naříznuté plody vložíme do pekáčku a pečeme na 220 stupňů asi 30-40 minut. Při pečení je několikrát prohrábneme, aby se nepřipralovaly. Upečený kaštan má mít stále tmavohnědou barvu a neměly by být černé.  Hotové kaštany oloupejte jakmile přestanou pálit, protože jakmile zcela vychladnou, slupku už z nich nedostanete.

Write a comment

You must be logged in to post a comment.