PLODY A SEMENA V NAŠÍ KUCHYNI II.

0

Posted by Lucasinka | Posted in Bylinky a koření | Posted on 16-10-2010

TROPICKÝ CITRUS (Citrus aurantium) známý také jako BERGAMOT – požíváme z něj jen sušenou kůru plodů s hořkou pomerančovou příchutí. Před použitím do chleba a moučníků kůru uvaříme do měkka.

MIŘÍK CELER (Apium graveolens) – má v malých dávkách schopnost zvýraznit ostatní chutě. Aromatické listy a semena čistí krev. Je vhodný do salátů, pokrmů z cibule, polévek, omáček, do gratinovaných a zapékaných pokrmů.

HOŘČICE (Sinapis alba, Brassica nigra) – semeno této hojně rozšířené byliny podporuje krevní oběh. Existují tři druhy semen a to žlutá, zelená a černá, která mají nejostřejší chuť. Celá žlutá semena používáme do různých marinád, jelikož mají silné k onzervační účinky. Ostrá palčivá chuť se objeví až po rozemletí semen, z nichž se vyrábí hořčice. Černá hořčice je běžná v indické kuchyni.

ŠEBREJ KMÍNOVÝ (Cuminum cyminum) – s lahodnou aromatickou a zemitou příchutí se často užívá v asijské a mraocké kuchyni. Šabrej je důležitou složkou směsi koření kari. Semena můžeme použít v celku nebo rozemletá. V indické kuchyniá se semna nejprve opraží nebo osmaží v oleji.

BADYÁN (Illicium verum) – jsou nezaměnitelné plody stále zeleného čínského keře badyánovníku pravého. Silně aromatický olej obsažený v badyánu připomíná anýz, ale má ostřejší a hořčí chuť. Badyán je vhodný na přípravu čaje, nápojl a dezertů.

TAMARIND (Tamarindus indica) – jsou lusky i dřeň tropického stromu. Tamarindové lusky jsou  nepostradatelnou součástí asijské kuchyně a k dostání jsou jak sušené plody, tak i koření ve formě pyré.

MÁK SETÝ (Papaver somniferum) – je užíván pro výrobu opia. Semena jsou zcela bez zápachu a pražením získají ořechvou příchuť. Semena máku užíváme především na ozdobu nebo jako náplň do různých druhů pečiva.

VANILKOVNÍCH PLOCHOLISTÝ (Vanilla planifolia) – je liánovitá rostlina, z níž sbíráme nezralé lusky. Plody musí projít fermentací, aby se rozvinula jejich typická vůně. Poté z nich sušením vzniknou černohnědé tobolky. Koření vanilin ve formě bílých krystalků získáme podélným rozříznutím vanilkového lusku. Vůně se začne uvolňovat tehdy, ponoříme lusky do teplého mléka. Vanilka se skvěle hodí do všech druhů dezertů. Vanilkový cukr se skládá ze synteticky zpracovaného cukru a vanilinu.

Write a comment

You must be logged in to post a comment.