OKRA (IBIŠEK JEDLÝ)

0

Posted by Lucasinka | Posted in Zelenina | Posted on 21-09-2010

Jedná se o teplomilnou rostlinou původem z Indie či z Afriky. Známá byla již ve 2.tisícilení před naším letopočtem v Egyptě. Pěstuje se především v tropických a subropických oblastech.

Ibišek jedlý (Okra) má velké dlanité listy s pěti nepravidelnými cípy. Rostlina je oboupohlavní s krásně žlutými květy s výrazným „okem“, které vyrůstají v úžlabí listů. Plod je kuželovitá, podélně brázditá tobolka, která dorůstá od 6 do 20 cm. Plody neboli tobolky se sklízejí mladé zhruba 5 den po odkvětu. Jsou velmi křehké, slizovité, asi 5 – 6 cm dlouhé. Jsou porostlé jemnými chloupky a v některých zemích bývalé jugoslávie se suší nebo konzervují. Naopak v USA se zamrazují. V České republice okra spolehlivě plodí pouze pod fóliovými kryty nebo ve vinorodých oblastech.

Ibišek jedlý – Okra obsahuje velké množství látek, které jsou příznivé na zažívací trakt. Sklizené tobolky mají malou energetickou hodnotu a i proto jsou velmi vhodné pro různé redukční diety. Pro kuchyňské využití jsou vhodné mladé tobolky, které jsou křehké a jemné, a uvnitř musí zůstat slizovité a bez semen. Obsahuje zhruba 3% bílkovin, 7% tuků a asi 1% minerálních látek, z čehož je až 30% vitaminu C. Okra obsahuje také draslík a vápník.

Velmi mladé tobolky se mohou jíst i čerstvé v různých salátek nebo se studenými omáčkami. Můžeme je ale také sušit, zamrazovat nebo konzervovat v různých nálevech. Pokud se rozhodneme okru smažit, je potřeba nejprve odříznout špičky a stonky a takto připravené tobolky asi 10 minut povařit v osolené vodě. Pak je necháme okapat a před smažením je dobře osušíme. Abychom předešli převaření nebo zeslizovatění tobolek, doporučuje se přidat trochu citronové šťávy. Tato zelenina je známá především v indické a turecké kuchyni, kde z ní připravují polévky nebo různé dušené a zapékané přílohy. V Indii se z ní připravuje například zeleninové jídlo bhindi, bhagee a je přílohou ke kari. Nedoporučuje se okru vařit v železných, mosazných nebo měděných pávních, protože pak ztrácí barvu.

Write a comment

You must be logged in to post a comment.