ÉČKA – OPRAVDU VÍME, CO JÍME?

0

Posted by Lucasinka | Posted in Stravování | Posted on 07-09-2010

Čím dál více lidí se zajímá o to, co jí. Kontrolují na obalech potravin množství kalorií, cukrů, solí či tuků. Nemělo by se však zapomenout na kontrolu tzv. éček, která mezi zastánci zdravé výživy moc popularity nemají. Není se čemu divit. Ovšem víme, která éčka pro nás a naše zdraví mohou být opravdu nebezpečná?

Éčka se používají např. jako ochrana potravin před zkažením či plísněmi nebo pro dosažení požadované barvy potravin. Další pomáhají zvýrazot chuť a vůni výrobku nebo ho doslazují. Celá řada těchto látek je také přírodního původu a tudíž jsou zdraví prospěšné. Jedná se o výtažky z různých druhů řas nebo vitaminy. Ovšem na druhou stranu je očividné, že za označním písmene a kódu se mohou schovávat také různé chemické látky, které v některých případech mohou být příčinou nejrůznějších zdravotních potíží. Všeobecně lze říct, že éčka jsou látky, které se přidávají při výrobě do potravin.

Éčka můžeme zařadit do 10 kategorií:

Barviva dávají výrobku požadovanou barevnost

Konzervanty prodlužují trvanlivost potravin a zamezují růstu mikroorganismů, které by mohly být pro lidský organismus škodlivé

Náhradní sladidla jsou látky, které dodávají potravinám sladkou chuť

Látky zvýrazňující chuť a vůni jsou používány pro zvýraznění již existujích vůně či chutě

Zahušťovadla zvyšují viskozitu potravin

Modifikované škroby jsou látky, které se vyrábějí chemickými změnami jedlých škrobů

Stabilizátory pomáhají udržovat fyzikální vlastnosti potravin

Emulgátory umožňují tvorbu stejnorodé směsi

Balicí plyny se zavádí do obalu před, během nebo po plnění potraviny do obalu. Potraviny, u kterých byla trvanlivost prodloužena pomocí těchto plynů, se na obalu označují slovy „Baleno v ochranné atmosféře“.

Antioxidanty chrání proti zkáze způsobené oxidací, jejíž projevem je žluknutí (u tuků) či barevné změny potraviny

Né všechna éčka jsou škodlivá. Například přírodní žluté barvivo kurkumin bývá označován E100. I vitamin C nebo E, kyselina citronová či přírodní barvivo beta-karoten má své éčko. Tyto látky však nelze rozhodně označit jako zdravotně nevhodné. Ovšem horší už je to s disiřičitanem sodným (E223), který se přidává do bramborové kaše nejen kvůli konzervaci, ale aby brambory nehnědly. Tato látka také zdravotnímu stavu neškodí, ovšem také neprospívá. Stejně je na tom oxid siřičitý (E220), který se s oblibou přidává nejen do vína ale také do sušeného ovoce. Někteří lidé kvůli tomu trpí alergií na víno nebo bolestmi hlavy. Je to především z nekvalitních nebo silně sířených vín. Kyselina benzoová a sorbová jsou další konzervační látky, které moc neprospívají našemu zdraví. Konzervují se jimi nealkoholické nápoje, džemy, chléb s delší trvanlivostí, kečupy a hořčice.

Na éčka by si měli dát pozor hlavně alergici. Látky obsažené v potravinách totiž mohou vyvolat např. ekzém, astma, migrénu, kopřivku, poruchu vidění nebo nejrůznější zažívací problémy. Také děti nemusejí obsah éček v potravinách snášet dobře, protože jejich organismus je na tyto látky mnohem citlivější. V poměru ke své váze totiž dětí snědí daleko více jídla a jejich tělo se proto musí vypořádat s vyššími dávkami. Zákon omezuje přídatné látky pouze v dětské výživě, ovšem v jiných výrobcích, které děti konzumují, už je hlídání éček pouze na rodičích. Syntetická barviva a sladidla obsahuje řada limonád a stejně je to i se žvýkačkami, bonbony a sušenkami. Aditiva (éčka) bývají velmi často spojována s dětskou hyperaktivitou. Někteří lékaři se domnívají, že přávě aditiva hyperaktivitu vyvolávají nebo zhoršují.

Éčka nejsou škodlivé v množství, které je obsaženo v jedné potravině. Negativní účinky na zdraví mohou vzniknout v jejich nadměrném příjmu a v různých kombinacích. Přesto odbornící doporučují, aby převažovala konzumace čerstvých potravin. Ovšem bez éček se mnohdy neobejdou ani potraviny nazývané „Bio“. Toto označení spotřebiteli zaručuje, že výroba takového produktu neohrožuje životní prostředí a producenti nepoužívají látky a postupy znečišťující a zatěžující přírodu. Název Bio v nás tedy probouzí pocit, že se jedná o přírodní a zcela nezávadný produkt. Při výrobě Bio potravin je však povoleno použití 36 vybraných aditiv. Jedná se však většinou o látky jako je kyselina askorbová, jablečná, vinan draselný, uhličitan sodný či oxid uhličitý, které jsou většinou přírodního charakteru.

Aditiva se nesmějí používat do běžných základních potravin jako je mléko, chléb, mouka, cukr, maso, ryby, minerální a stolní vody, neemulgované tuky a oleje, máslo, smetana, med…Ovšem třeba ve složení jogurtů, kde je snížen obsah tuku či cukru najdeme různá zahušťovadla, stabilizátory či náhradní sladidla. Proto bychom na jogurtech a jogurtových výrobcích měli sledovat, zda obsahuje mléko, jogurtovou, příp. nějakou bifido kulturu. V tomto případě by aditiva neměli být součástí výrobku.

Při nákupu bychom se neměli nechat ovlivnit jen cenou, ale měli bychom se zaměřit na složení vybraných potravin. Výrobci využívají také jeden velmi oblíbený fígl, kdy na obaly nevypisují zkratky éček, ale jejich plné názvy. Nejlepší cestou, jak se vyhnout nebezpečným éčkům, je naučit se vařit a nebýt odkázán na polotovary a polévky či jiné výrobky z pytlíku.

Přehled všech éček je přehledně uveden na těchto stránkách, kde jsou rozdělena i podle vhodnosti pro děti, alergiky, astmatiky či citlivé osoby:

http://www.bezkonzervantu.cz/ecka-v-potravinach-seznam/

Write a comment

You must be logged in to post a comment.