BYLINKY I.

0

Posted by Lucasinka | Posted in Bylinky a koření | Posted on 21-09-2010

BAZALKA PRAVÁ (Ocimum basilicum) – je lahodná bylina, která nelépe chutná čerstvá. Je příbuzná s mátou a je velice bohatá na terpeny a flavonoidy. Má zklidňující účinky, tlumí křeče a usnadňuje trávení. Dnes v obchodě najdeme různé druhy bazalky, například limetovou, citronovou a skořicovou. Chutný je bazalkový čaj, který je vhodný k těstovinám a veškerým pokrmům z rajských jablek. V asijské kuchyni se používá druh bazalky s poněkud štiplavou chutí, která připomíná hřebíček. K nejchutnějším druhům patří bazalka thajská Siam-Queen s lékořicovou příchutí. Červená a řecká keříčková bazalka roste bujně a je velice dekorativní. Rady pro pěstování: K dostání jsou semena různých druhů, ale můžeme si koupit bazalku také v květináči a postupně ji sklízet. Daří se jí nejlépe při teplotě do 20 stupňů a vyžaduje hojnou zálivku s dostatkem živin. Zaštipováním výhonků se rostlina rozkošatí.

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ (Melissa afficinalis) – má zklidňující účinky na nervy a srdce. Rostlina obsahuje velké množství ochranných látek, např. terpenů a flavonoidů. Meduňku lze snadno pěstovat a při doteku uvolňuje citronovou vůni. Vůně však snadno vyprchá a proto bychom rostlinu měli využívat čerstvou. Jemně posekané lístky meduňky jsou skvělým obohacením salátů a dezertů. Celé listy a větvičky vypadají velmi dekorativně a příjemně ochutí nápoje a ovocné bowle. Lístky můžeme na zimu zamrazit do ledových kostek.

KOPR VONNÝ (Anethum graveolens) – je starou kulturní bylinou patřící do stejné čeledi jako petržel, fenykl a mrkev. Používáme semena i listy. Semena podporují trávení a pomáhají při nadýmíní. Kopr je bohatý na ochranné látky, např. na terpeny a flavonoidy. Listy kopru můžeme zamrazit v nádobce a z ní pak podle potřeby odebírat. Je vhodný do salátů, olejů, omáček, teplých a zapečených pokrmů, ale také do polévek a nálevů.

PELYNĚK KOZALEC „ESTRAGON“ (Artemisia dracunculus) – patří k pelyňkovitým rostlinám. Bylina podporuje chuť k jídlu a má  příznivý vliv na zažívací trakt. Mladé lístky francouzského pelyňku (estragonu) jsou chutným kořením trochu nahořklé chuti. U nás běžný ruský pelyněk má úplně jinou chuť. Díky vysokému obsahu těkavých éterických olejů pouažíváme estragon čerstvý nebo zmražený. Je jednou z bylin patřící do francouzského bouquet garni. Pelyněk je klasickou bylinkou pro ochucení vinného octa a hořčice. Je vhodný do salátů, houbových a zapékaných pokrmů, polévek, omáček a do nálevu na nakládání okurek.

VOŇATKA CITRONOVÁ (Cymbopogon citratus) – je nazývána také jako citronella. Jedná se o tropickou rostlinu hojně užívanou v asijské, především thajské kuchyni. Chutí i vůní připomíná citron. Citronellu můžeme nahradit citronovou kůrou. Oloupeme vnější tuhou slupku a světlou měkkou část rostliny nakrájíme nebo nadrobno nasekáme a vaříme spolu s pokrmem. Ze zbytků lodyhy můžeme připravit lahodný čaj. Voňatku citronovou můžeme také zamrazit. Rady pro pěstování: Můžeme ji pěstovat i na okenním parapetu. Pokud dáme několik lodyh do jedné sklenky s vodou na dně, rostlina pustí kořínky. Řízky pak zasadíme do země a v létě můžeme dát rostlinu v květináči ven.

PAŽITKA POBŘEŽNÍ (Allium schoenprasum) – roste divoce na skalách a suchých loukách. PAŽITKA ČÍNSKÁ (Allium tuberosum) – má jemnou česnekovu příchuť. Obě rostliny jsou trvalky a můžeme je pěstovat na zahradě i v truhlíku. Pažitka je spolus petrželí, čechřicí vonnou a estragonem součástí klasické směsi koření fines herbes. Směs nadrobno pokrájené pažitky, petržele a kopru skvěle ochutí chléb spolu s plátky rajčat a bylinkovou solí.

KORIANDR SETÝ (Coriandrum sativum) – je jedním z nejstarších druhů koření. V asijské kuchyni se užívá čerstvý koriandr stejně jako u nás petržel. Dle milovníků koriandru pozvedne tato bylina chuť většiny pokrmů, především omáček a zálivek. Semena koriandru patří mj.do směsi koření kari. Mají jemnou a lahodnou vůni připomínající trochu vůni pomerančové kůry. Chuť nejlépe vynikne po rozemletí. Semena ztišují křeče a plynatost a podporují trávení.

SATUREJKA ZAHRADNÍ (Satureja hortensis) – patří do stejné čeledi jako máta a vyznačuje se pepřově štiplavou chutí. Dříve byla saturejka velmi běžným a oblíbeným kořením. Saturejku můžeme kombinovat se všemi druhy naťového koření. Působí proti nadýmání a podporuje trávení, takže ji užíváme především do pokrmů z fazolí, čočky a zelí.

KERBLÍK TŘEBULE (Anthriscus cerefolium) – se snadno pěstuje i rozmnožuje. Existuje i víceletá keříčkovitá odrůda kerblíku – čechřice vonná (Myrrhis odorata), kterou lze také snadno pěstovat. Kerblík povzbuzuje chuť k jídlu a čistí krev. Má silnou, trochu nasládlou vůni a chuťově připomíná anýz. Kerblík zvýrazní chuť jakékoli zeleniny i jiných druhů koření. Spolu s petrželí, estragonem a pažitkou je součástí francouzské bylinkové směsi fines herbes. Rostlina obsahuje těkavé aromatické látky, proto se doporučuje používat bylinu čerstvou, hluboce zmraženou nebo naloženou ve vinném octu. Mladé lístky jsou chutné i dekorativní především v salátech. Nadrobno nasekaný kerblík používáme místo petržele. Trpkou chuť polévky z kopřiv zmírníme přidáním kerblíku.

VAVŘÍN KRÁLOVSKÝ (Laurus nobilis) – neboli bobkový list je středomořská vytrvalá rostlina se stále zelenými listy. Staří Řekové zdobili vavřínovými věnci olympijské vítěze. Aromatické listy patří do francouzského bouquet garni. Čerstvé nebo sušené bobkové listy jsou vhodné do marinád a nálevů.

Write a comment

You must be logged in to post a comment.