ČESNEK

0

Posted by Lucasinka | Posted in Zelenina | Posted on 21-07-2010

Česnek je pochoutka, bez níž není žádné jídlo dokonalé. Ale po kterých se z našich úst line zápach roven vývoji zbraní hromadného ničení. Tak to je česnek – někým milován, jiným nenáviděn.

Česnek přišel do kuchyní starověkých národů ze stepních oblastí Íránu a Afghánistánu. Známý byl již ve staré Číně, Egypně a antických národech, kde byl symbolem proti zlu. V Indii byl odedávna používán jako lék a jako zdroj zázračných sil proti zlým mocnostem. Česnek je také známý jako ochrana proti upírům. V dnešní době je česnek známý v kuchyních celého světa.

Před použitím má čerstvý oloupaný stroužek česneku mírnou vůni a pro mnohé z nás je v kuchyni nepostradatelný. Na síle a vůni česnek nabyde pokud jej nakrájíme, nasekáme nebo prolisujeme.

Použití česneku má mnoho uplatnění. V kuchyních západního světa se celé stroužky opékají na ohni, nakrájenými proužky z česneku se špikuje maso, plátky se přidávají pod maso při pečení. Vaří se v polévkách, omáčkám, dá originální chuť zálivkám či omáčkám k těstovinám, rybám, salátům, je možné jej zavařit, naložit nebo jen přidat do oleje, který díky němu získá výbornou chuť a vůni. Francouzi si potírají česnekem (česnekovou pastou) krajíčky francouzského chleba a poté jej zapékají, v Čechách je oblíbeným pokrmem česnečka a topinky, které si bez česneku nedokáže nikdo představit. Ovšem, pokud česnek smažíme, musíme dávat pozor, aby nezhnědl, protože poté hořkne a mohl by zkazit dobré jídlo.

Česnek je odedávna uznáván pro své léčivé účinky. Obsahuje vitamín C, karoten, vitamíny B, draslík, fosfor, vápník, hořčík, síru a jód. Mnohem cennější jsou listy a stvoly, ale ty se příliš nepoužívají. Celá rostlina je plná silicí obsahující síru. Tou je například alicin, což je látka zodpovědná za typický pach česneku, ovšem zároveň je zdrojen léčivých sil, které usmrcují choroboplodné zárodky, čili infekce. Česnek podporuje trávení, vylučování žluči, brání křečím střev, reguluje střevní mikroflóru, prokrvuje koronární cévy srdce a snižuje krevní tlak. Šťáva z česneku příznivě ovlivňuje dýchání a doporučuje se proti ateroskleróze a astmatu. Pokud pravidelně používáte česnek, můžete snížit hladinu cholesterolu v krvi az o 9% a prý zabránit vzniku nádorových onemocnění až o 30%.

Když česnek kupujeme, měli bychom se ujistit, že palice jsou husté a pevné, stroužky by měli být bez skrvn a krémově bílé. Česnek je nejvhodnější skladovat na suchém, chladném a tmavém místě – ovšem né v lednici.

Write a comment

You must be logged in to post a comment.