JÁHLY

0

Posted by Lucasinka | Posted in Obiloviny/Pseudoobiloviny | Posted on 29-06-2010

Proso je obilnina, která pochází z Číny a v Evrope se pěstuje v teplých a suchých oblastech. Semena prosa – jáhly – jsou malé kulaté kuličky v průměru asi 1 milimetr. Jídla z jáhel jsou lehce stravitelná a přitom výživná a sitá. Tyto jídla jsou vhodná nejen pro děti, studenty, sportovce a těžce pracující ale také pro lidi v rekonvalescenci.

Jáhly jsou velmi vhodné pro lidi, kteří trpí chudokrevností, protože obsahují velké množství vitamínů skupiny B a minerálních látek jako je draslík, hořčík, železo, zinek, měď nebo fosfor. Jáhly se také doporučují v prevenci nebo při léčbě depresí a únavy. Jsou vhodné také při žaludečních obtížích, protože jsou jedinou zásaditou obilovinou. Doporučují se také při bezlepkové diete protože neobsahuje lepek. V jáhlech se nachází dostatek bílkovin a tuků a díky obsahu mierálních látek zlepšují metabolismus. Mohou tak pomoci při snaze jak zhubnout tak také ztloustnout. Jáhly by do svého jídelníčku měli zařadit také diabetici a ve východní medicíně se vyuzívají při léčbě sleziny a slinivky břišní. Odvar z neloupaného prosa slouží k pročištění organismu a protože jáhly mají na organismus zahřívací účinek, slouží také k vyvolání pocení.

Jáhly neobsahují jen minerály, ale také vlákninu. Vysokým podílem křemíku podporují zachování zdravých zubu, nehtů a vlasu a proto se doporucuje každé ráno žvýkat jednu kávovou lžičku syrového prosa a zapít ho vodou nebo čajem.


Jáhly při vaření nevytváření sliz a proto se doporučují všem, kteří trpí zahleněním dýchacích cest. Při oslabení vaziva a kožních onemocněních se také osvedrila dieta z jáhel. Je možné jimi posílit ledviny a příznivě pusobí na oči.

Z jáhel můžeme připravit celou řadu sladkých i slaných jídel. Známý je Jáhelník, coz jsou jáhly uvařené v mléce a zapečené s různým ovocem. Je možné jáhly připravit i jako knedlíky, placičky nebo karbanátky. Pozor je potřeba dát při delším skladování jáhel, protože mohou získat nepříjemnou pachut, která vzniká oxidací zrna. Pachuť však lehce odstaníme spařením horkou vodou. Je vhodné spařovat i čerstvě koupené jáhly, protože nikdy nevíme, jak dlouho byli uskladněny v obchodě.

Při přípravě jídla je vhodné jáhly nejprve přebrat. Pak je propláchneme a dvakrát či třikrát spaříme vařící vodou. Kdyz chceme, aby se uvařily rychleji, pospaření je dame ještě na několik hodin do studené vody. V té samé vodě je poté vaříme. Při vaření nebo dušení dodržujeme poměr jáhel a tekutiny 1:3 . Vždy, když jáhly vaříme, tekutinu mírně osolíme. Abychom měli jistotu, že jsou jáhly uvařené, je potřeba jim dopřát minimálně pul hodiny varu a pod pokličkou je ještě nechat dojít. Pokud vaříme jáhly na sladký pokrm, můžeme je vařit také v mléku, ovšem cukr přidáme az po uvaření, protože by se jinak jáhly mohly připalovat. Pokud vaříme jáhly jako slaný pokrm, je možné vodu nahradit různymi vývary.


Write a comment

You must be logged in to post a comment.