BULGUR

0

Posted by Lucasinka | Posted in Obiloviny/Pseudoobiloviny | Posted on 29-06-2010

Bulgur je nalámaná předvařená celozrnná pšenice, která se získává z tvrdé pšenice. Zrno se umyje, uvaří, usuší a pak podrtí na menší kousky. Namáčením vznikají enzymy a dochází k částečné přeměně škrobu na jednoduché cukry. Díky tomu je bulgur stravitelnější a zrno je biologicky aktivní. Bulgur se používá jako součást různých pokrmů,nebo jako příloha, která může nahradit rýži. Chutna mírně po oříškách a voní po obilí.

Bulgur  má vysokou nutriční hodnotu, obsahuje bílkoviny, vlákninu, vitamíny (především skupiny A), minerály (fosfor, železo, hořčík) a jen minimální množství tuku. Podporuje zdraví střev a působí velmi dobře na nervovou soustavu.

Příprava bulguru je velmi snadná. Protože absorbuje mnoho vody, je potřeba jej vařit v poměru 1:3 po dobu alespoň 12 minut. Je možné bulgur použít nejen do nádivek, karbanátků, jako zavářku do polévek, ale také jím lze nahradit rýži a je součástí středomořské a orientální kuchyně. Vzhledem k vysokému podílu živin a nízkému obsahu tuku je vhodný při různých dietách a protože nenadýmá a je lehce stravitelný, je možné jej podávat také dětem. Nejznámějším pokrmem z bulguru je salát původem z Libanonu a Sýrie, tzv. Tabbouleh.


Write a comment

You must be logged in to post a comment.